Uczniowie szkół podstawowych na symulacji rozprawy karnej

2018-04-18

Niemal 150 siódmoklasistów z czterech szkół podstawowych uczestniczyło w symulacji procesu karnego, którą 17 kwietnia 2018 roku zorganizowali sędziowie i pracownicy łódzkiego Sądu Okręgowego. 
 
Inscenizowaną rozprawę poprowadził SSO Paweł Sydor, koordynator ds. mediacji w sprawach karnych i mediacji rówieśniczej. Oskarżycielem była Joanna Kołacińska z Prokuratury Rejonowej Łódź Śródmieścia, a obrońcą - mecenas Agnieszka Nicia. W role oskarżonego, pokrzywdzonej i protokolanta wcielili się: Michał Karasiński (IV Wydział Karny), Aleksandra Borkowska-Skrobek i Małgorzata Śliwińska (XVIII Wydział Karny).  
 
Tematem inscenizowanej rozprawy był szkolny konflikt, w efekcie którego doszło do nękania jednej z uczennic za pośrednictwem wpisów na portalu społecznościowym, co doprowadziło ją do targnięcia się na własne życie. 
 
W naradzie nad orzeczeniem uczestniczyli też widzowie – siódmoklasiści ze Szkół Podstawowych w Rąbieniu, nr 65 i nr 7 w Łodzi oraz Salezjańskiej Szkoły Podstawowej w Łodzi. W wyroku sąd uznał oskarżonego za winnego i wymierzył mu  karę 12 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania dozorowanej, nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 40 godzin miesięcznie. 
 
Z uczniami spotkał się też mł. asp. Jakub Wilczek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi. Wyjaśnił uczniom, jaki jest zakres odpowiedzialności karnej małoletnich, czym jest wykroczenie i przestępstwo. Mówił też o zagrożeniach, z jakimi wiąże się zażywanie narkotyków czy dopalaczy. 
 
Na zakończenie spotkania funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódź Śródmieście, Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi. 

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Uczniowie szkół podstawowych na symulacji rozprawy karnej

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2018-04-18
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d