Szóstoklasiści w Sądzie Okręgowym w Łodzi

2018-03-05

Prawie 120 uczniów z czterech szkół podstawowych z Łodzi i Kurowic obserwowało inscenizację procesu karnego i wysłuchało wykładu policjanta podczas spotkania, które 5 marca 2018 roku odbyło się w Sądzie Okręgowym w Łodzi.
 
W inscenizowanej rozprawie oskarżonym był 18-letni Zenek, któremu zarzucono, że za pośrednictwem SMS-ów i wpisów na portalach społecznościowych nękał koleżankę. Symulację rozprawy poprowadził SSO Paweł Sydor. Po wysłuchaniu relacji oskarżonej i pokrzywdzonej oraz głosów końcowych prokuratora i obrońcy uczniowie dyskutowali z sędzią o idei niezawisłości przy wydawaniu wyroku oraz o kryteriach sprawiedliwości, jakimi młodzież kieruje się w swoim życiu. SSO Paweł Sydor, który pełni też rolę koordynatora ds. mediacji w sprawach karnych i mediacji rówieśniczej, mówił też o mediacji jako alternatywnej metodzie rozwiązywania sporów.
 
W inscenizacji  rozprawy oskarżycielem był Arkadiusz Chmielewski z Prokuratury Rejonowej Łódź Górna, a obrońcą - adwokat Małgorzata Tatucha. W role oskarżonego, pokrzywdzonej i protokolanta wcielili się: Michał Karasiński (IV Wydział Karny Sądu Okręgowego w Łodzi), Ewa Borysewicz (I Wydział Cywilny Sądu Apelacyjnego w Łodzi) oraz Dominika Barańska (VIII Wydział Pacy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w Łodzi). 
 
Z uczniami spotkał się też mł. asp. Jakub Wilczek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który mówił m.in. o zagrożeniach związanych z narkotykami i uregulowaniach prawnych w tej kwestii. 
 
Na zakończenie spotkania funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Okręgowej w Łodzi, Prokuraturze Rejonowej Łódź Górna, Okręgowej Radzie Adwokackiej, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Szóstoklasiści w Sądzie Okręgowym w Łodzi