Szkolny konflikt na symulowanej rozprawie dla uczniów

2017-12-14

Konflikt pomiędzy dwiema uczennicami był podstawą scenariusza symulowanej rozprawy, która odbyła się 14 grudnia 2017 roku w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Obserwowało ją ponad stu trzecio- i czwartoklasistów ze Szkół Podstawowych: w Lipinach, nr 7 i nr 199 w Łodzi. 
 
W składzie orzekającym inscenizowanej rozprawy znaleźli się sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi: Katarzyna Kamińska-Krawczyk, Marzena Kluba i Tomasz Krawczyk. Oskarżycielem była Marta Kosmalska z Prokuratury Rejonowej Łódź Śródmieścia, a obrońcą - mecenas Tomasz Murgrabia. W role oskarżonej, pokrzywdzonej i protokolanta wcieliły się: Agata Sołtys (XI Wydział Wizytacyjny), Ewa Borysewicz (IV Wydział Karny) i Katarzyna Dąbrowska (I Wydział Cywiny). 
 
Uczniowie obserwowali symulowany proces, który był efektem szkolnego konfliktu między dwiema koleżankami z klasy. Ewa opublikowała na portalu społecznościowym ośmieszające zdjęcie Agaty, dokuczała jej i nakłaniała do tego innych uczniów. Agata w emocjach popchnęła koleżankę i uderzyła, łamiąc jej nos. Dlatego stanęła przed sądem oskarżona o poturbowanie Ewy. – Nie chciałam jej zrobić krzywdy. Popchnęłam ją, bo mi dokuczała – tłumaczyła sądowi. Przeprosiła koleżankę, a ta przyjęła przeprosiny.
 
W naradzie nad wyrokiem po symulowanej rozprawie uczestniczyli też uczniowie. Rozmawiali z sędziami o winie i karze oraz o tym, jak reagować w trudnych sytuacjach w szkole. Przegłosowali wyrok, w którym Agata została uznana za winną i wymierzono jej karę 3 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywanie dozorowanej, nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymierzę 40 godzin miesięcznie. Sąd orzekł też, że musi zwrócić koleżance część kosztów leczenia.  
 
Z uczniami spotkał się też mł. asp. Jakub Wilczek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który wyjaśnił m.in. czym jest wykroczenie i przestępstwo oraz jaki jest zakres odpowiedzialności małoletnich.
 
Na zakończenie spotkania funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu i pojazdy, którymi transportują aresztantów.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódź Śródmieście, Okręgowej Radzie Adwokackiej, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi. 

Pliki do pobrania

Galeria