Szkolny konflikt na inscenizowanej rozprawie

SSO Paweł Filipiak, koordynator ds. mediacji w sprawach cywilnych Sądu Okręgowego w Łodzi, poprowadził symulowaną rozprawę dla uczniów pięciu łódzkich szkół podstawowych. 
 
W zajęciach zorganizowanych w dniu 25 kwietnia 2018 roku przez sędziów i pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi uczestniczyło ponad 120 uczniów klas trzecich i czwartych ze Szkół Podstawowych nr 114, 149, 162, Prywatnej Szkoły Podstawowej Scholasticus i Szkoły Podstawowej ZNP w Łodzi.
 
Tematem inscenizowanej rozprawy był konflikt między dwiema 17-letnimi uczennicami, który postanowiły rozwiązać bójką. W efekcie jedna z nich miała złamaną nogę,  a druga – stanęła przed sądem, oskarżona o spowodowanie obrażeń u koleżanki. Podczas symulacji duży nacisk został położony na sprawiedliwość naprawczą: skonfliktowane nastolatki przed sądem pogodziły się, oskarżona przeprosiła pokrzywdzoną, a ta przyjęła przeprosiny.
 
Przed wydaniem wyroku SSO Paweł Filipiak rozmawiał z uczniami m.in. o sposobach polubownego rozwiązywania konfliktów. W orzeczeniu sąd wziął pod uwagę fakt, ze nastolatki pogodziły się i wymierzył oskarżonej karę ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania dozorowanej, nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin miesięcznie.
 
W składzie orzekającym symulowanej rozprawy znaleźli się także SSO Katarzyna Barańska i Adam Bęczkowski (II Wydział Cywilny). Oskarżycielem była Małgorzata Szuta-Prasol z Prokuratury Rejonowej Łódź Górna, a obrońcą - mecenas Paulina Tomaszowska-Lipartowska. W role oskarżonej, pokrzywdzonej i protokolanta wcielili się: Agnieszka Chrzanowska (II Wydział Cywilny), Magdalena Głowacka (I Wydział Cywilny) i Małgorzata Grzęda (II Wydział Cywilny). 
 
Na zakończenie spotkania funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódź Górna, Okręgowej Radzie Adwokackiej i Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi. 

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Szkolny konflikt na inscenizowanej rozprawie

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2018-05-08
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d