Symulowany proces karny dla uczniów szkół podstawowych

2018-03-02

Uczniowie czterech szkół podstawowych z Łodzi uczestniczyli w inscenizowanym procesie karnym, który 2 marca 2018 roku zorganizowali sędziowie i pracownicy Sądu Okręgowego w Łodzi. 
 
Podczas symulowanej rozprawy przedstawiono konsekwencje szkolnego konfliktu między dwiema uczennicami. Obserwowało ją ponad stu trzecioklasistów ze Szkół Podstawowych nr 65, 48, 51 i Związku Nauczycielstwa Polskiego w Łodzi. Po wysłuchaniu relacji oskarżonej i pokrzywdzonej oraz głosów końcowych prokuratora i obrońcy uczniowie dyskutowali z sędziami o idei niezawisłości przy wydawaniu wyroku oraz o kryteriach sprawiedliwości, jakimi młodzież kieruje się w swoim życiu. 
 
W składzie orzekającym inscenizowanej rozprawy znaleźli się sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi: Marzena Kluba, Paweł Filipiak i Paweł Sydor. Oskarżycielem był Mirosław Myśliński z Prokuratury Rejonowej Łódź Górna, a obrońcą - mecenas Anna Mrożewska. W role oskarżonej, pokrzywdzonej i protokolanta wcieliły się: Kinga Grzelak, Magdalena Płonka i Małgorzata Grzęda (II Wydział Cywilny).
 
Przed symulacją rozprawy z uczniami spotkał się też mł. asp. Jakub Wilczek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który wyjaśnił m.in. czym jest demoralizacja oraz jaki jest zakres odpowiedzialności małoletnich.
 
Na zakończenie spotkania funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódź Górna, Okręgowej Radzie Adwokackiej, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria