Symulowana rozprawa dla uczniów łódzkich szkół podstawowych

2017-06-09

Uczniowie z pięciu łódzkich podstawówek obejrzeli inscenizowaną rozprawę, którą przygotowali sędziowie i pracownicy Sądu Okręgowego w Łodzi.  Ostatnia przed wakacjami symulowana rozprawa dla młodzieży odbyła się 8 czerwca 2017 roku.
 
W składzie orzekającym znaleźli się SSO Przemysław Zabłocki i SSO Jacek Kępa oraz Jadwiga Oleszczyk – Stremel. Oskarżycielem była Małgorzata Fiszer – Sieroń z Prokuratury Okręgowej, a obrońcą - mecenas Agnieszka Nicia. W role oskarżonego, pokrzywdzonej i protokolanta wcielili się: Daniel Henczel, Katarzyna Labos i Małgorzata Śliwińska (XVIII Wydział Karny Sądu Okręgowego w Łodzi). 
 
Pierwszoklasiści ze Szkół Podstawowych nr 40 i nr 111 oraz trzecioklasiści z SP nr 1, nr 114 i Szkoły Podstawowej Stowarzyszenia Oświatowego „Twoja Szkoła” obserwowali inscenizację procesu karnego, w którym oskarżony odpowiadał za zrabowanie kobiecie telefonu komórkowego. Niemal 90 uczniów uczestniczyło w naradzie nad wyrokiem, dyskutując z sędziami o winie oskarżonego i wymiarze kary. Ostatecznie sędziowie wymierzyli mu karę 2 lat pozbawienia wolności, 300 zł grzywny i 450 zł nawiązki. 
 
Po rozprawie karnej sędzia Jacek Kępa, orzekający w III Wydziale Cywilnym SO w Łodzi, przybliżył uczniom procedurę cywilną. - Pomimo tego że jesteście dziećmi codziennie zawieracie jakieś umowy, np. kupna - sprzedaży, przechowania czy darowizny – mówił sędzia Jacek Kępa.
 
Dzieci dzieliły się też opiniami na temat obejrzanej inscenizacji i zasypały sędziów pytaniami: - Ile może trwać taka rozprawa? Czy świadek może być przesłuchany w innym miejscu? Czy dziecko w wieku 13 lat może iść do więzienia? Ile stopni naukowych trzeba mieć, żeby zostać sędzią?  Jak długo można być w areszcie?
 
Oprócz udziału w symulacji rozprawy uczniowie spotkali się z asp. sztabowy Konradem Wojciechowskim z Policyjnej Izby dziecka Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Mówił o zakresie odpowiedzialności karnej małoletnich oraz o tym, jak uniknąć różnych zagrożeń podczas wakacji. 
 
Na koniec funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego KWP opowiedzieli uczniom o swojej pracy, pokazali pomieszczenia sądowego aresztu dla osób konwojowanych i radiowozy, którymi ich transportują. 
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Okręgowej w Łodzi, Okręgowej Radzie Adwokackiej i Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
 
Kolejne symulacje rozprawy w Sądzie Okręgowym w Łodzi odbędą się 29 września i 19 października 2017 roku. 

Pliki do pobrania

Galeria