Symulacje rozpraw karnych dla gimnazjalistów

2018-05-24

Ponad dwustu uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z województwa łódzkiego uczestniczyło w dwóch symulacjach rozpraw karnych, zorganizowanych przez sędziów i pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi.
 
Inscenizowane rozprawy poprowadził SSO Paweł Sydor, koordynator ds. mediacji w sprawach karnych i mediacji rówieśniczej. Oskarżycielem była prokurator Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście, a obrońcami – adwokaci z łódzkiej Izby Adwokackiej. W role oskarżonego, pokrzywdzonej i protokolanta wcielili się pracownicy Sadu Okręgowego: VI Wydziału Penitencjarnego, VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz  XVIII Wydziału Karnego.  
 
Tematem inscenizowanych rozpraw był szkolny konflikt, który zakończył się nękaniem jednej z uczennic za pośrednictwem wpisów na portalu społecznościowym, co doprowadziło ją do targnięcia się na własne życie. 
 
W naradzie nad orzeczeniem uczestniczyli też widzowie – uczniowie VII klas Bernardyńskiej Szkoły Podstawowej i II klasy Gimnazjum OO Bernardynów oraz uczniowie Gimnazjum Integracyjnego nr 47 w Łodzi, Gimnazjum nr 21 w Łodzi i Gimnazjum w Gałkowie Dużym. 
 
SSO Paweł Sydor w rozmowie z młodzieżą poruszył kwestie istoty wymiaru sprawiedliwości, sposobów rozstrzygania sporów, w tym w oparciu o mediację oraz o konieczności kierowania się zasadą sprawiedliwości w życiu codziennym. 
 
Na zakończenie spotkania funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódź Śródmieście, Okręgowej Radzie Adwokackiej i Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Symulacje rozpraw karnych dla gimnazjalistów

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2018-05-24
Publikacja w dniu:
2018-05-24
Opis zmiany:
Publikacja informacji