Symulacja rozprawy w Sądzie Okręgowym na Międzynarodowy Dzień Mediacji

2017-10-19

Pojednaniem między sprawcą i ofiarą oraz dobrowolnym poddaniem się karze zakończyła się symulacja rozprawy, przygotowana w Sądzie Okręgowym z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji. 
 
W 2017 roku Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na 19 października. Inscenizację procesu, którą z tej okazji zorganizowano, obserwowało ponad stu uczniów z klas VI i VII Szkoły Podstawowej nr 61, klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 56 oraz dwóch klas II z Gimnazjum nr 44 w Łodzi. 
 
Inscenizacja miała wyjątkowy – związany z polubownymi formami rozwiązywania sporów – przebieg. 
 
Przed sądem odpowiadał 18-letni Zenek, uczeń liceum. Oskarżono go o to, że przez kilka tygodni nękał kolegę z klasy, umieszczając na portalu społecznościowym obraźliwe wpisy na jego temat. Drugi zarzut dotyczył spowodowania obrażeń ciała – Zenek rzucił w stronę Janka piłkę do koszykówki, uderzając go w twarz i łamiąc mu nos. 
 
Zenek częściowo przyznał się do winy, jednak w trakcie wyjaśnień jego obrońca zaproponował dobrowolne poddanie się karze. Kara, jaką wstępnie ustalił z prokuratorem, to: * sześć miesięcy ograniczenia wolności połączone z obowiązkiem pracy na cele społecznie użyteczne w wymiarze 40 godzin miesięcznie, * 1500 zł nawiązki dla pokrzywdzonego oraz * przeprosiny również za pośrednictwem mediów społecznościowych.
 
Zgodnie z procedurą w kwestii wniosku o dobrowolne poddanie się karze musieli się wypowiedzieć prokurator i pokrzywdzony. Oskarżyciel poparł wniosek, ale pokrzywdzony Janek swoją zgodę uzależnił od szczerych przeprosin na sali sądowej.   
 
- Wcale tak o tobie nie myślę, jak pisałem na Facebooku. Żałuje tego, co się stało. To się więcej nie powtórzy – wyznał oskarżony Zenek, a Janek był tymi przeprosinami usatysfakcjonowany. 
 
W naradzie nad wyrokiem uczestniczyli też uczniowie. Zgodnie orzekli, że zaproponowana kara jest sprawiedliwa i odpowiednia do czynu. Taki wyrok ogłosił sąd. 
 
– Alternatywną drogą rozstrzygnięcia kwestii zadośćuczynienia i odszkodowania jest mediacja – mówił SSO Paweł Sydor, koordynator ds. mediacji karnej i rówieśniczej, który przewodniczył inscenizowanej rozprawie. – Mediacja to jeden ze sposobów rozwiązywania sporów międzyludzkich. Każdy konflikt można rozwiązać, doprowadzając do porozumienia między jego stronami, pod warunkiem że jest ono dobrowolne, a obie strony konfliktu są równo traktowane. Mediacja zakłada obecność trzeciej osoby – bezstronnego mediatora. 
 
O mediacji uczniom opowiedziała też Katarzyna Fulko, adwokat, mediator i  przewodnicząca Komisji ds. Ośrodka Mediacji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi, która w inscenizacji rozprawy odegrała rolę obrońcy oskarżonego. 
 
W składzie orzekającym inscenizowanej rozprawy znaleźli się także SSO Przemysław Zabłocki i Ewa Woźniak. Oskarżycielem była Marta Stachowiak–Klimaszewska z Prokuratury Rejonowej Łódź-Polesie. W role oskarżonego, pokrzywdzonego i protokolanta wcielili się: Mateusz Korzeniowski (kurator z Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa), Michał Karasiński i Magdalena Wodras (IV Wydział Karny Sądu Okręgowego w Łodzi). Funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji doprowadzili oskarżonego na inscenizowana rozprawę. 
 
Oprócz udziału w symulacji rozprawy uczniowie spotkali się z mł. asp. Jakubem Wilczkiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który mówił m.in. o zakresie odpowiedzialności małoletnich, konsekwencjach za stosowanie wobec innych różnych form przemocy, także w Internecie oraz zagrożeniach związanych z narkotykami i dopalaczami. 
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Kuratorowi Okręgowemu, Prokuraturze Okręgowej w Łodzi, Prokuraturze Rejonowej Łódź-Polesie, Okręgowej Radzie Adwokackiej, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi. 

Pliki do pobrania

Galeria