Symulacja rozprawy karnej dla uczniów szkół podstawowych

2019-04-05

Konflikt pomiędzy dwójką nastolatków był podstawą scenariusza inscenizowanej rozprawy karnej, która odbyła się 5 kwietnia 2019 roku w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Obserwowało ją niemal stu uczniów klas siódmych i ósmych z czterech szkół z Łodzi i Wiśniowej Góry. 
 
Symulację procesu poprowadził SSO Paweł Sydor, koordynator ds. mediacji w sprawach karnych i mediacji rówieśniczej Sądu Okręgowego w Łodzi, oskarżycielem była prokurator z Prokuratury Rejonowej Łódź Górna, obrońcą - adwokat z łódzkiej izby Adwokackiej, a oskarżonego, pokrzywdzoną i protokolanta odegrali pracownicy IV Wydziału Karnego, V Wydziału Karnego Odwoławczego i Oddziału Administracyjnego Sądu Okręgowego w Łodzi. 
 
W zainscenizowanym procesie przez sądem stanął uczeń II klasy Liceum Ogólnokształcącego, oskarżony o uporczywe nękanie koleżanki z klasy przez zamieszczanie obraźliwych wpisów na profilu klasy w mediach społecznościowych oraz o to, że poprzez uderzenie w twarz, spowodował naruszenie czynności narządu ciała na czas powyżej siedmiu dni.
 
SSO Paweł Sydor przeprowadził z uczniami wspólną naradę nad wyrokiem, podczas której dyskutowano o tym, czym kieruje się sąd, wymierzając karę, także sprawcy młodocianemu i o istocie procesu wymierzania sprawiedliwości. Potem SSO Paweł Sydor przedstawił im węzłowe zagadnienia rozwiązywania sporów w trybie sądowym i pozasądowym – mediacji, odnosząc się do przeprowadzonej symulacji.
 
Po symulacji z uczniami spotkał się st. asp. Adam Dembiński z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który mówił m.in. o przejawach demoralizacji u małoletnich i bezpieczeństwie w internecie.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódź-Górna, Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi oraz Komendzie Wojewódzkiej Policji i Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Symulacja rozprawy karnej dla uczniów szkół podstawowych

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2019-04-08
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d