Symulacja rozprawy karnej dla uczniów

2018-10-25

Ponad osiemdziesięciu uczniów szkół podstawowych z województwa łódzkiego uczestniczyło w symulacji rozprawy karnej, zorganizowanej 25 października 2018 roku w Sądzie Okręgowym w Łodzi. Uczniowie spotkali się też z mediatorem oraz funkcjonariuszem Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
 
Inscenizowaną rozprawę poprowadził SSO Paweł Sydor, koordynator ds. mediacji w sprawach karnych i mediacji rówieśniczej. Oskarżycielem była prokurator Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście, a obrońcą – adwokat z łódzkiej Izby Adwokackiej. W role oskarżonej, pokrzywdzonej i protokolanta wcielili się pracownicy XVIII Wydziału Karnego Sądu Okręgowego. Tematem inscenizowanej rozprawy był szkolny konflikt, który zakończył się nękaniem jednej z uczennic za pośrednictwem wpisów na portalu społecznościowym. 
 
Z uczniami spotkał się asp. sztab. Konrad Wojciechowski, specjalista Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Mówił im m.in. o zakresie odpowiedzialności karnej małoletnich, co można uznać za przejaw demoralizacji u nastolatka, a także o środkach wychowawczych oraz poprawczych, jakie może wobec małoletnich zastosować sąd rodzinny.  
 
Na koniec uczniowie wzięli udział w warsztatach z mediacji rówieśniczej poprowadzonych przez mediatora z listy stałych mediatorów Sądów Okręgowych w Łodzi i Sieradzu, podczas których m.in. poznali podstawowe zasady mediacji jako metody polubownego rozwiązywania sporów czy niektóre techniki pracy mediatora.  
 
Wcześniej funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego KWP pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódź Śródmieście, Prokuraturze Okręgowej w Łodzi, Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi i Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Symulacja rozprawy karnej dla uczniów

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2018-10-25
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d