Symulacja rozprawy dla ponad stu uczniów szkół podstawowych

Inscenizacja rozprawy karnej, rozmowa z sędziami, spotkanie z policjantem i zwiedzanie sądu – tak przebiegały zajęcia edukacji prawnej, w których uczestniczyło ponad stu uczniów szkół podstawowych z Łodzi i Strykowa. 
 
22 listopada 2017 roku łódzki Sąd Okręgowy w Łodzi odwiedzili uczniowie klas III i IV ze Szkół Podstawowych: nr 2 w Strykowie oraz nr 205 i nr 172 w Łodzi. Zwiedzili zarówno stary budynek sądu z zabytkową salą rozpraw numer jeden, jak i nowy gmach. Duże zainteresowanie wzbudziła sala rozpraw S – największa i najnowocześniejsza w łódzkim Sądzie Okręgowym.
 
Z uczniami spotkał się mł. aspirant Jakub Wilczek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który mówił m.in. o zasadach odpowiedzialności karnej małoletnich i bezpiecznym korzystaniu z internetu. 
 
Uczniowie obejrzeli inscenizowaną rozprawę, w której nastolatek odpowiadał za poturbowanie koleżanki. Przed wydaniem wyroku rozmawiali z sędziami Sądu Okręgowego w Łodzi, którzy byli w składzie orzekającym symulowanej rozprawy: Katarzyną Kamińską-Krawczyk, Pawłem Filipiakiem i Tomaszem Krawczykiem.  
W inscenizacji rozprawy uczestniczyli także: prokurator Monika Fidos z Prokuratury Rejonowej Łódź-Śródmieście, adwokat Wojciech Szczawiński, Magdalena Głowacka i Aneta Fencka (I Wydział Cywilny SO w Łodzi) oraz Michał Karasiński (IV Wydział Karny SO w Łodzi). 
 
Na zakończenie wizyty uczniów w sądzie funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi opowiedzieli im o swojej pracy i pokazali pomieszczenia sądowego aresztu. 
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódż-Polesie, Prokuraturze Okręgowej w Łodzi, Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria