Symulacja rozprawy cywilnej

Ponad 80 uczniów z klas czwartych i piątych szkół podstawowych z Łodzi i Rzgowa  uczestniczyło 4 stycznia 2019 w symulacji rozprawy, dotyczącej ochrony dóbr osobistych. Inscenizację zorganizowali SSO Paweł Filipiak, koordynator ds. mediacji w sprawach cywilnych i pracownicy Sądu Okręgowego w Łodzi we współpracy z adwokatami z Izby Adwokackiej w Łodzi. 
 
Inscenizowany proces poprowadził SSO Paweł Filipiak, a w role powoda i pozwanego wcielili się pracownicy SO w Łodzi: z I i II Wydziałów Cywilnych oraz X Wydziału Gospodarczego. Pełnomocnikami powoda i pozwanego byli adwokaci z łódzkiej Izby Adwokackiej.
 
Po symulowanej rozprawie SSO Paweł Filipiak rozmawiał z uczniami o tym, czym są dobra osobiste i jakie dobra zostały naruszone w sprawie, którą oglądali. Podkreślił, że osoba, która godzi w cudze dobra osobiste może nie tylko zapłacić wysokie odszkodowanie czy zadośćuczynienie wskutek procesu cywilnego, ale także ponieść konsekwencje karne.
 
Z uczniami spotkał się także asp. sztab. Konrad Wojciechowski, specjalista Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. Mówił im m.in. o zakresie odpowiedzialności karnej małoletnich, co można uznać za przejaw demoralizacji u nastolatka, a także o środkach wychowawczych oraz poprawczych, jakie może wobec małoletnich zastosować sąd rodzinny.

Pliki do pobrania

Rejestr zmian dla: Symulacja rozprawy cywilnej

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2019-01-09
Publikacja w dniu:
2019-01-09
Opis zmiany:
Publikacja informacji