Sąd Okręgowy w Łodzi uczestniczy w Nocy Muzeów 2018

2018-05-14

Sąd Okręgowy w Łodzi po raz pierwszy weźmie udział w Nocy Muzeów. 19 maja 2018 roku w godz. 19.00–22.00 będzie można zwiedzić część zabytkowego gmachu przy pl. Dąbrowskiego 5 wraz z największą salą rozpraw. W ramach Nocy Muzeów 2018 odbędzie się spotkanie z Anną Marią Wesołowską, sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi w stanie spoczynku. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Sekcją I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi. 
 
Łódzki Sąd Okręgowy w 2017 roku obchodził 100-lecie powstania. Mieści się w zabytkowej siedzibie przy pl. Dąbrowskiego 5, którą zaprojektował architekt powiatu łódzkiego Józef Kaban (później noszący nazwisko Korski), a wzniesiono ją w latach 1928-1930. 
 
W największej sali rozpraw, która znajduje się na pierwszym piętrze, zachowało się wiele elementów oryginalnego wystroju. Walory budynku docenili filmowcy, którzy niejednokrotnie wykorzystywali go jako plan zdjęciowy, dla przykładu w reprezentacyjnej sali nr I nakręcono finałową scenę „Znachora” w reżyserii Jerzego Hoffmana (1981).
 
Podczas Nocy Muzeów sędziowie i pracownicy Sądu Okręgowego w Łodzi przybliżą łodzianom historię instytucji i dzieje jej zabytkowej siedziby. Uczestnicy będą mogli zwiedzić historyczną salę rozpraw, posłuchać opowieści o głośnych procesach, które się tam toczyły oraz o filmach, którym gmach sądu posłużył za scenerię. 
 
Policjanci z Sekcji I Wydziału Konwojowego KWP w Łodzi, którzy na co dzień doprowadzają oskarżonych na rozprawy, pokażą pomieszczenia sądowego aresztu.
 
W ramach Nocy Muzeów zaplanowano też spotkanie z SSO Anna Marią Wesołowską, zatytułowane „Jak uchronić się przed konfliktem z  prawem?”, które odbędzie się odbędzie się w godz. 20.00 – 21.00 (sala 111). Anna Maria Wesołowska orzekała w wydziałach karnych SO w Łodzi. Zasiadała w składach orzekających w wielu najpoważniejszych sprawach dotyczących przestępczości zorganizowanej. Zainicjowała też program edukacji prawnej młodzieży, w ramach którego zapraszała licealistów na sale rozpraw łódzkiego Sądu Okręgowego. 

Zasady zwiedzania podczas Nocy Muzeów 2018

Z UWAGI NA KONIECZNOŚĆ ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA UCZESTNIKOM W NOCY MUZEÓW W SĄDZIE OKREGOWYM W ŁODZI BĘDZIE MOGŁA WZIĄĆ UDZIAŁ OGRANCZONA LICZBA OSÓB. Zwiedzanie budynku sądu będzie możliwe jedynie w grupach, a grupa może liczyć maksymalnie 30 osób.   Wejścia grup – od strony pl. Dąbrowskiego 5 - zaplanowano na godziny: 19.00; 19.45; 20.30 i 21.15. 
 
• Ze względów bezpieczeństwa do budynku sądu nie zostaną wpuszczone osoby: 1.) będące pod wpływem alkoholu, środków odurzających, środków psychotropowych oraz innych środków o podobnym działaniu lub których stan budzi wątpliwości co do spożycia wyżej wymienionych; 2.) posiadające przy sobie broń palną i białą, amunicję, materiały wybuchowe i/lub pirotechniczne, miotacze gazu, paralizatory elektryczne, materiały żrące, łatwopalne, alkohol, narzędzia ostre lub inne przedmioty i płyny, które w ocenie służb ochrony lub/i policji mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osób przebywających w budynku. 
 
• Osoby wchodzące do budynku sądu zostaną poddane kontroli z wykorzystaniem bramki elektromagnetycznej służącej do wykrywania metali lub/i ręcznego wykrywacza metali.
 
• Torby, plecaki oraz inny bagaż wnoszone przez uczestników Nocy Muzeów zostaną poddane kontroli przy użyciu urządzenia rentgenowskiego służącego do prześwietlana bagażu. 
 
• W budynku sądu zwiedzający poruszają się wyłącznie wyznaczonymi trasami w asyście wolontariuszy sądu.
 
• W pomieszczeniach aresztu sądowego obowiązuje zakaz fotografowania. 
 

Pliki do pobrania

Rejestr zmian dla: Sąd Okręgowy w Łodzi uczestniczy w Nocy Muzeów 2018

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2018-05-14
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d