Noc Muzeów 2019 w Sądzie Okręgowym w Łodzi

Niemal osiemset osób zwiedziło zabytkowy budynek przy pl. Dąbrowskiego 5 wieczorem 18 maja 2019 roku podczas Nocy Muzeów. Sąd Okręgowy w Łodzi po raz drugi uczestniczył w tym wydarzeniu, a zorganizował je we współpracy z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi i Biurem Kuratora Okręgowego SO w Łodzi.
 
Druga edycja Nocy Muzeów została zorganizowana przez pracowników i sędziów Sądu Okręgowego w Łodzi. W środę 15 maja 2019 roku SSO Monika Pawłowska-Radzimierska, rzecznik prasowy ds. cywilnych wraz z innymi organizatorami Nocy Muzeów wzięła udział w konferencji prasowej, podczas której przybliżyła program spotkania w Sądzie Okręgowym.
 
W sobotę 18 maja 2019 roku budynek sądu w kilku turach zwiedziło blisko 800 osób. Przy wejściu dostawali wokandę z programem spotkania opieczętowaną pamiątkowym stemplem oraz specjalny numerek z sądowego systemu kolejkowego.
 
Zwiedzający mogli zobaczyć największą salę rozpraw w zabytkowym budynku sądu. Tam SSO Katarzyna Kamińska-Krawczyk, SSO Monika Pawłowska-Radzimierska, SSO Tomasz Krawczyk, SSO Paweł Sydor oraz Daniel Henczel, starszy sekretarz XVIII Wydziału Karnego przybliżyli zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i bieg postępowania sądowego. Magdalena Golinia i Mateusz Korzeniowski, kuratorzy zawodowi z Sądu Rejonowego dla Łodzi Śródmieścia w Łodzi, opowiadali o historii kurateli, która w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia, i jej miejscu w postępowaniu sądowym. W sali numer jeden zaprezentowano także wystawę fotograficzną „Łódzkie podwórka”, autorstwa Michała Karasińskiego z IV Wydziału Karnego Sądu Okręgowego w Łodzi, która nawiązywała do prelekcji kuratorów.
 
Dużym zainteresowaniem cieszyły się dwa wykłady pracowników Muzeum Tradycji Niepodległościowych, zaprezentowane podczas Nocy Muzeów, a poświęcone procesom zbrodniarzy wojennych, które toczyły się właśnie w największej sali rozpraw Sądu Okręgowego w Łodzi. Dr Jakub Parol, pracownik sekcji edukacyjnej Oddziału Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych, wygłosił wykład pt. „Postać Waltera Pelzhausena oraz przebieg jego procesu karnego przeprowadzonego przed Sądem Okręgowym w Łodzi”. Artur Kołodziejczyk, asystent muzealny w Oddziale „Stacja Radegast”Muzeum Tradycji Niepodległościowych, przybliżył postać Hansa Biebowa w prezentacji zatytułowanej „Szef getta. Rzecz o banalności zła. Proces Hansa Biebowa w Sądzie Okręgowym w Łodzi w 1947 r.”.
 
Podczas Nocy Muzeów odwiedzający sąd mogli się również zapoznać się z wystawą „Proces norymberski – zbrodniarze i ofiary”, opracowaną i udostępnioną przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
 
Goście sądowej Nocy Muzeów najliczniej uczestniczyli w spotkaniu z Anną Marią Wesołowską, sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi w stanie spoczynku, zatytułowanym „Jak uchronić się przed konfliktem z prawem?”.Po wykładzie sędzia Anna Maria Wesołowska długo rozmawiała z gośćmi i pozowała do wspólnych zdjęć.
Anna Maria Wesołowska orzekała w wydziałach karnych SO w Łodzi. Zasiadała w składach orzekających w wielu najpoważniejszych sprawach dotyczących przestępczości zorganizowanej. Kilkanaście lat temu zainicjowała program edukacji prawnej młodzieży (m.in. zapraszała licealistów na sale rozpraw łódzkiego Sądu Okręgowego), który jest rozwijany obecnie.
 
Funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, którzy na co dzień doprowadzają aresztantów na rozprawy, udostępnili zwiedzającym pomieszczenia sądowego aresztu. Atrakcją był też zaprezentowany przed budynkiem sądu pojazd, którym policjanci dowożą konwojowanych z aresztu śledczego i zakładów karnych na rozprawy w sądzie.
 
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów organizowana była we współpracy z: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi i Biurem Kuratora Okręgowego Sądu Okręgowego w Łodzi.
 
Sąd Okręgowy w Łodzi dziękuje wszystkim, którzy tak licznie odwiedzili nas w Noc Muzeów; a także pracownikom sądu, funkcjonariuszom Wydziału Konwojowego KWP, kuratorom zawodowym oraz sędziom za wspólną organizację tego przedsięwzięcia, jak również współorganizatorom, którzy uatrakcyjnili program zwiedzania.

Relacja fotograficzna: Michał Karasiński

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Noc Muzeów 2019 w Sądzie Okręgowym w Łodzi

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2019-05-23
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d