Noc Muzeów 2019 w Sądzie Okręgowym w Łodzi

2019-05-06

Sąd Okręgowy w Łodzi po raz drugi weźmie udział w Nocy Muzeów. 18 maja 2019 roku w godz. 18.00 – 23.00 będzie można zwiedzić cześć zabytkowego gmachu przy pl. Dąbrowskiego 5 wraz z największą salą rozpraw i pomieszczeniami aresztu. W ramach Nocy Muzeów 2019 odbędą się też: spotkanie z Anną Marią Wesołowska, sędzią Sądu Okręgowego w Łodzi w stanie spoczynku, wykłady pracowników Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, poświęcone historycznym procesom, jakie prowadzono w SO w Łodzi, a także prelekcje sędziów, pracowników SO w Łodzi oraz kuratorów zawodowych okręgu łódzkiego.
 
Łódzki Sąd Okręgowy w 2017 roku obchodził 100-lecie powstania. Mieści się w zabytkowej siedzibie przy pl. Dąbrowskiego 5, którą zaprojektował architekt powiatu łódzkiego Józef Kaban (później noszący nazwisko Korski), a wzniesiono go w latach 1928-1930.  W największej sali rozpraw, która znajduje się na pierwszym piętrze, zachowały się liczne elementy oryginalnego wystroju. Prowadzono w niej wiele historycznych procesów, m.in. niemieckich zbrodniarzy wojennych Waltera Pelzhausena i Hansa Biebowa. 
 
I. Podczas Nocy Muzeów sędziowie i pracownicy Sądu Okręgowego w Łodzi przybliżą łodzianom zasady funkcjonowania sądu i bieg postępowania sądowego. Kuratorzy zawodowi okręgu łódzkiego opowiedzą o historii kurateli, która w tym roku obchodzi jubileusz 100-lecia, i jej miejscu w postępowaniu sądowym. Uczestnicy będą mogli zwiedzić największą salę rozpraw, a  policjanci z Sekcji I Wydziału Konwojowego KWP w Łodzi, którzy na co dzień doprowadzają oskarżonych na rozprawy, pokażą pomieszczenia sądowego aresztu. Przed budynkiem sądu policjanci udostępnią pojazd, którym transportują aresztantów na rozprawy. 
 
II. W ramach Nocy Muzeów zaplanowano też dwa wykłady pracowników Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.
 
Godz. 18 – 19 – „Postać Waltera Pelzhausena oraz przebieg jego procesu karnego przeprowadzonego przed Sądem Okręgowym w Łodzi”dr Jakub Parol, pracownik sekcji edukacyjnej Oddziału Martyrologii Radogoszcz Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi
 
Godz. 19 – 20 – „Szef getta. Rzecz o banalności zła. Proces Hansa Biebowa w Sądzie Okręgowym w Łodzi w 1947 r.”Artur Kołodziejczyk, asystent muzealny w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Oddział „Stacja Radegast”  

Odwiedzający sąd będą mogli również zapoznać się z wystawą "Proces norymberski - zbrodniarze i ich ofiary", opracowaną i udostępnioną przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi. 
 
W godz. 20:00 – 21:00 odbędzie się spotkanie z SSO Anna Marią Wesołowską, zatytułowane „Jak uchronić się przed konfliktem z  prawem?”.  Anna Maria Wesołowska orzekała w wydziałach karnych SO w Łodzi. Zasiadała w składach orzekających w wielu najpoważniejszych sprawach dotyczących przestępczości zorganizowanej.  Zainicjowała też program edukacji prawnej młodzieży, w ramach którego zapraszała licealistów na sale rozpraw łódzkiego Sądu Okręgowego. 
 
Udział w wykładach pracowników Muzeum Tradycji Niepodległościowych i w spotkaniu z SSO Anna Marią Wesołowska nie wymaga zapisów, ale liczba uczestników jest ograniczona.
 
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów organizowana jest we współpracy z: Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi, Komendą Wojewódzką Policji w Łodzi i Biurem Kuratora Okręgowego SO w Łodzi. 
 

Zasady zwiedzania

  • Z UWAGI NA KONIECZNOŚĆ ZAPEWNIENIA BEZPIECZEŃSTWA UCZESTNIKOM W NOCY MUZEÓW W SĄDZIE OKREGOWYM W ŁODZI BĘDZIE MOGŁA WZIĄĆ UDZIAŁ OGRANCZONA LICZBA ZWIEDZAJĄCYCH.

  • Zwiedzanie budynku sądu będzie możliwe jedynie w grupach, a grupa może liczyć maksymalnie 40 osób

  • Wejścia grup – od strony pl. Dąbrowskiego 5 – zaplanowano na godziny: 19.20; 20.00; 20.40; 21.20; 22.00 i 22.40. 

  • Ze względów bezpieczeństwa do budynku sądu nie zostaną wpuszczone osoby: 1.) będące pod wpływem alkoholu, środków odurzających, środków psychotropowych oraz innych środków o podobnym działaniu lub których stan budzi wątpliwości co do spożycia wyżej wymienionych; 2.) posiadające przy sobie broń palną i białą, amunicję, materiały wybuchowe i/lub pirotechniczne, miotacze gazu, paralizatory elektryczne, materiały żrące, łatwopalne, alkohol, narzędzia ostre lub inne przedmioty i płyny, które w ocenie służb ochrony lub/i policji mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia osób przebywających w budynku. 

  • Osoby wchodzące do budynku sądu zostaną poddane kontroli z wykorzystaniem bramki elektromagnetycznej służącej do wykrywania metali lub/i ręcznego wykrywacza metali.

  • Torby, plecaki oraz inny bagaż wnoszone przez uczestników Nocy Muzeów zostaną poddane kontroli przy użyciu urządzenia rentgenowskiego służącego do prześwietlana bagażu. 

  • W budynku sądu zwiedzający poruszają się wyłącznie wyznaczonymi trasami w asyście wolontariuszy sądu.

  • W pomieszczeniach aresztu sądowego obowiązuje zakaz fotografowania. 
 
Prosimy też o zapoznanie się z Regulaminem Bezpieczeństwa i Porządku, obowiązujacym w budynku SO w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Noc Muzeów 2019 w Sądzie Okręgowym w Łodzi

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2019-05-08
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d
Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2019-05-06
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d