Noc Muzeów 2018 w Sądzie Okręgowym w Łodzi

2018-05-21

Niemal pięćset osób zwiedziło zabytkowy budynek przy pl. Dąbrowskiego 5 podczas Nocy Muzeów. Sąd Okręgowy w Łodzi po raz pierwszy uczestniczył w tym wydarzeniu, a zorganizował je we współpracy z Sekcją I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
 
W piątek 18 maja 2018 roku w zabytkowej sali numer I odbyła się konferencja prasowa, podczas której SSO Monika Pawłowska-Radzimierska, rzecznik prasowy ds. cywilnych, SSO Paweł Sydor, rzecznik prasowy ds. karnych oraz Daniel Henczel z XVIII Wydziału Karnego zaprosili łodzian do zwiedzania zabytkowego gmachu sądu podczas Nocy Muzeów.
 
Wieczorem 19 maja 2018 roku budynek sądu w kilku turach zwiedziło około 500 osób, a pierwsi chętni pojawili się już godzinę przed rozpoczęciem wydarzenia. Na początek ze zwiedzającymi spotkał się Daniel Henczel, który mówił o ponad 100-letniej historii instytucji; wybudowanej w latach 1928-1930 siedzibie, którą zaprojektował architekt powiatu łódzkiego Józef Kaban (później noszący nazwisko Korski), a także o najciekawszych procesach, jakie toczyły się w tym sądzie. Prelekcji towarzyszył pokaz archiwalnych zdjęć z zasobów Archiwum Państwowego w Łodzi, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego.
 
Z uczestnikami Nocy Muzeów spotkali się sędziowie Sądu Okręgowego w Łodzi w stanie spoczynku: Anna Maria Wesołowska i Marek Kucharski oraz rzecznicy Sądu Okręgowego: Monika Pawłowska-Radzimierska i Paweł Sydor.
 
SSO Anna Maria Wesołowska wygłosiła wykład zatytułowany „Jak uchronić się przed konfliktem z  prawem?”. Z kolei SSO Marek Kucharski podzielił się swoimi wspomnieniami z okresu, gdy w łódzkim Sadzie Okręgowy powstawał „Znachor” (1981) w reżyserii Jerzego Hoffmana. Przejmująca finałowa scena tego filmu została nakręcona w największej sali rozpraw Sądu Okręgowego, którą można było obejrzeć podczas Nocy Muzeów.
 
Funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, którzy na co dzień doprowadzają aresztantów na rozprawy, udostępnili zwiedzającym pomieszczenia sądowego aresztu. Przed budynkiem sądu policjanci zaprezentowali pojazd, którym dowożą konwojowanych z aresztu śledczego i zakładów karnych na rozprawy w sądzie.
 
Fot. MICHAŁ KARASIŃSKI

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Noc Muzeów 2018 w Sądzie Okręgowym w Łodzi

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
b/d
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2018-05-21
Publikacja w dniu:
2018-05-21
Opis zmiany:
Publikacja informacji