Licealiści z Wielunia przygotowali symulację rozprawy karnej

2019-05-20

Nietypowa inscenizacja rozprawy karnej odbyła się 17 maja 2019 roku w Sądzie Okręgowym w Łodzi w ramach programu edukacji prawnej. Przygotowali ją uczniowie klasy I o profilu prawniczo-dziennikarskim z II Liceum Ogólnokształcącego w Wieluniu, a widzami byli uczniowie z Wielunia, Koluszek i Łodzi. 
 
Symulację z uczniami z wieluńskiego liceum przygotował SSO Paweł Sydor, koordynator ds. mediacji w sprawach karnych i mediacji rówieśniczej oraz rzecznik prasowy ds. karnych Sądu Okręgowego w Łodzi. Wzięło w niej udział ponad 30 uczniów, którzy wcielili się w różne procesowe role. Widzami byli inni uczniowie II LO w Wieluniu, gimnazjaliści z Zespołu Szkół Katolickich w Łodzi oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach. 
 
Licealiści przedstawili proces nastolatka, oskarżonego o posiadanie i wprowadzanie do obrotu amfetaminy oraz o pobicie koleżanki. Po wysłuchaniu wyjaśnień oskarżonego oraz zeznań kilkunastu świadków uczniowie wydali wyrok. Potem uczestniczyli w dyskusji o przedmiocie rozprawy moderowanej przez SSO Pawła Sydora.
Z uczestnikami oraz widzami symulacji spotkał się st. asp. Adam Dembiński z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który mówił m.in. o przejawach demoralizacji u małoletnich i zakresie odpowiedzialności karnej młodzieży. Uczniowie wysłuchali referatu Grażyny Rybickiej, zastępcy kuratora  okręgowego ds. dorosłych Sądu Okręgowego w Łodzi, poświęconego m.in. rozwiązywaniu sporów w trybie sądowym i pozasądowym – mediacji.

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Licealiści z Wielunia przygotowali symulację rozprawy karnej

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2019-05-20
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d