Inscenizacja rozprawy karnej i spotkanie z policjantem

2019-03-15

Ponad 80 uczniów klas czwartych i piątych z czterech łódzkich szkół podstawowych wzięło udział w symulacji rozprawy karnej, przygotowanej przez SSO Pawła Filipiaka, koordynatora ds. mediacji w sprawach cywilnych oraz pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi. Spotkanie odbyło się 15 marca 2019 roku, który obchodzony jest jako Dzień Edukacji Prawnej. 
 
Tematem inscenizowanego procesu był spór między dwoma 17-letnimi uczniami liceum i jego sądowe konsekwencje. Konflikt zaczął się od złośliwych komentarzy w mediach społecznościowych, a skończył oskarżeniem jednej z nastolatek o kradzież i zniszczenie telefonu drugiej. Podczas inscenizowanej rozprawy skonfliktowane nastolatki pogodziły się, co sąd wziął pod uwagę wymierzając karę.
 
Podczas wspólnej narady nad wyrokiem SSO Paweł Filipiak dyskutował z uczniami o tym, jakie konsekwencje powinna ponieść oskarżona uczennica i jak zapobiegać takim sytuacjom w życiu szkolnym. 
 
Oskarżycielem w symulowanej rozprawie był prokurator z Prokuratury Rejonowej Łódź-Górna, a obrońcą oskarżonej – adwokat z łódzkiej Izby Adwokackiej. W role oskarżonej, pokrzywdzonej, świadka i protokolanta wcielili się urzędnicy z II Wydziału Cywilnego, III Wydziału Cywilnego Odwoławczego i XII Wydziału Cywilnego Rodzinnego SO w Łodzi.
 
Po symulacji z uczniami spotkał się st. asp. Adam Dembiński z Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który tłumaczył im, jakie zagrożenia niesie i z jakimi sankcjami może się spotkać przemoc w internecie.
 
Na koniec funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódź-Górna, Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi oraz Komendzie Wojewódzkiej Policji i Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Inscenizacja rozprawy karnej i spotkanie z policjantem

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2019-03-18
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d