Inscenizacja rozprawy karnej i spotkanie z policjantem

2019-06-07

Niemal 60 uczniów ze szkół podstawowych w Koluszkach i Kurowicach uczestniczyło w symulacji rozprawy karnej, przygotowanej przez SSO Pawła Filipiaka, koordynatora ds. mediacji w sprawach cywilnych oraz pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi. Spotkanie odbyło się 7 czerwca 2019 roku i było ostatnim wydarzeniem edukacyjnym dla uczniów w roku szkolnym 2018/2019. 
 
Tematem inscenizowanego procesu był spór między dwoma 17-letnimi uczniami liceum i jego sądowe konsekwencje. Konflikt zaczął się od złośliwych komentarzy w mediach społecznościowych, a skończył oskarżeniem jednej z nastolatek o zniszczenie telefonu drugiej. Podczas inscenizowanej rozprawy podkreślono wagę sprawiedliwości naprawczej: skonfliktowane nastolatki pogodziły się, co sąd wziął pod uwagę, wydając wyrok. Oskarżonej wymierzono karę ograniczenia wolności, połączoną z obowiązkiem pracy społecznie użytecznej na rzecz domu dziecka. Decyzją sądu, nastolatka miała też naprawić szkodę, czyli oddać koleżance pieniądze za zniszczony telefon.
 
Podczas wspólnej narady nad wyrokiem SSO Paweł Filipiak dyskutował z uczniami o tym, jakie konsekwencje powinna ponieść oskarżona uczennica i jak zapobiegać takim sytuacjom w życiu szkolnym. Przedstawił też uczestnikom zajęć ogólne zasady funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
 
Oskarżycielem w symulowanej rozprawie był prokurator z Prokuratury Rejonowej Łódź-Polesie, a obrońcą oskarżonej – adwokat z łódzkiej Izby Adwokackiej. W role oskarżonej, pokrzywdzonej, świadka i protokolanta wcielili się pracownicy II Wydziału Cywilnego i XII Wydziału Cywilnego Rodzinnego SO w Łodzi.
 
Po symulacji z uczniami spotkał się st. asp. Adam Dembiński z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który tłumaczył uczniom, jakie zagrożenia niesie i z jakimi sankcjami może się spotkać przemoc w internecie.
 
Na koniec funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódź Polesie, Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi oraz Komendzie Wojewódzkiej Policji i Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Inscenizacja rozprawy karnej i spotkanie z policjantem

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2019-06-10
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d