Inscenizacja rozprawy karnej i spotkanie z policjantami

2019-04-01

Ponad 80 uczniów klas ósmych ze szkół podstawowych z Łasku i Łodzi uczestniczyło w symulacji rozprawy karnej, którą przeprowadził w dniu 29 marca 2019 roku SSO Grzegorz Gała z pracownikami Sądu Okręgowego w Łodzi. Z uczniami spotkał się również SSO Paweł Sydor, koordynator ds. mediacji w sprawach karnych i mediacji rówieśniczej. 
 
W zainscenizowanym procesie przez sądem stanął 22-letni student oskarżony o rozbój z użyciem niebezpiecznego narzędzia: będąc pod wpływem alkoholu, sterroryzował przypadkową ofiarę potłuczoną butelką po piwie, tzw. tulipanem, i zabrał jej 20 złotych.
 
Symulację procesu poprowadził SSO Grzegorz Gała z V Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Łodzi, w rolę prokuratora wcieliła się asystentka z tego samego wydziału, obrońcą była adwokat z łódzkiej izby Adwokackiej, a oskarżonego, pokrzywdzoną i protokolanta odegrali pracownicy X Wydziału Gospodarczego, XI Wydziału Wizytacyjnego i Oddziału Administracyjnego Sądu Okręgowego w Łodzi. 
 
Podczas wspólnej narady nad wyrokiem uczniowie mogli się dowiedzieć, czym kieruje się sąd, wymierzając karę, także sprawcy młodocianemu; jakie są konsekwencje skazania i jaka jest rola obrońcy w procesie karnym. 
 
Po symulacji z uczniami spotkali się nadkom. Sławomir Szymański i asp. Aneta Janczak z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, którzy tłumaczyli uczniom m.in. z jakimi zagrożeniami łączą się uzależnienia, nie tylko od alkoholu czy środków psychoaktywnych. 
 
Z młodzieżą spotkał się także SSO Paweł Sydor, koordynator ds. mediacji w sprawach karnych i mediacji rówieśniczej Sądu Okręgowego w Łodzi, który przedstawił węzłowe zagadnienia rozwiązywania sporów w trybie sądowym i pozasądowym – mediacji, odnosząc się do przeprowadzonej symulacji.
 
Na koniec wizyty w sądzie funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji, którzy wcześniej doprowadzili oskarżonego na salę rozpraw, pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu i przybliżyli swoją pracę. 
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi oraz Komendzie Wojewódzkiej Policji i Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Inscenizacja rozprawy karnej i spotkanie z policjantami

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2019-04-01
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d