Inscenizacja rozprawy karnej dla uczniów szkół podstawowych

2018-12-03

Niemal 80 uczniów klas drugich i trzecich z łódzkich szkół podstawowych obserwowało symulację rozprawy karnej, przygotowaną w dniu 30 listopada 2018 roku przez SSO Pawła Filipiaka, koordynatora ds. mediacji w sprawach cywilnych i pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi, we współpracy z Prokuraturą Rejonowa Łódź-Polesie oraz łódzką Izbą Adwokacką.
 
Tematem inscenizowanej rozprawy był konflikt między dwiema 17-letnimi uczennicami, w efekcie którego doszło między nimi do rękoczynów. Jedna z dziewczyn została oskarżona o spowodowanie obrażeń u koleżanki, druga – występowała w procesie w charakterze pokrzywdzonej i oskarżycielki posiłkowej. Podczas symulacji nacisk został położony na sprawiedliwość naprawczą: skonfliktowane nastolatki przed sądem pogodziły się; a oskarżona przeprosiła pokrzywdzoną. Oskarżycielem w symulowanej rozprawie była prokurator z Prokuratury Rejonowej Łódź-Polesie, a obrońcą oskarżonej i pełnomocnikiem oskarżycielki posiłkowej – adwokaci z łódzkiej Izby Adwokackiej. W role oskarżonej, pokrzywdzonej i protokolanta wcielili się pracownicy II Wydziału Cywilnego i III Wydziału Cywilnego Odwoławczego SO w Łodzi.
 
W naradzie nad wyrokiem wydanym w inscenizowanej rozprawie uczestniczyli też uczniowie. Wcześniej SSO Paweł Filipiak wytłumaczył im m.in. jaka jest rola prokuratora, obrońcy i pełnomocnika oskarżyciela posiłkowego, a także czym kieruje się sąd, wydając wyrok. Uczniowie mieli też okazję porozmawiać z uczestniczącymi w symulacji prokuratorem i adwokatami.
 
Na zakończenie spotkania funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódź Polesie, Okręgowej Radzie Adwokackiej i Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Inscenizacja rozprawy karnej dla uczniów szkół podstawowych

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
Okręgowy Rzecznik Prasowy
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2018-12-03
Publikacja w dniu:
0000-00-00
Opis zmiany:
b/d