Inscenizacja rozprawy karnej dla uczniów szkół podstawowych

2018-05-28

Ponad 80 uczniów klas drugich i trzecich z łódzkich szkół podstawowych obserwowało symulację rozprawy karnej, przygotowaną w dniu 25 maja 2018 roku przez SSO Pawła Filipiaka, koordynatora ds. mediacji w sprawach cywilnych oraz pracowników Sądu Okręgowego w Łodzi.
 
Tematem inscenizowanej rozprawy był konflikt między dwiema 17-letnimi uczennicami, w efekcie którego doszło między nimi do bójki. Jedna z dziewczyn została oskarżona o spowodowanie obrażeń u koleżanki, druga – występowała w procesie w charakterze pokrzywdzonej. Podczas symulacji duży nacisk został położony na sprawiedliwość naprawczą: skonfliktowane nastolatki przed sądem pogodziły się, co sąd wziął pod uwagę, wymierzając wyrok.
 
Oskarżycielem w symulowanej rozprawie była prokurator z Prokuratury Rejonowej Łódź Górna, a obrońcą – adwokat z łódzkiej Izby Adwokackiej. W role oskarżonej, pokrzywdzonej i protokolanta wcielili się pracownicy SO w Łodzi: z I i II Wydziału Cywilnego.
 
Po symulacji rozprawy z uczniami spotkał się też mł. asp. Jakub Wilczek z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który mówił m.in. o zagrożeniach wiążących się z korzystaniem z internetu. 
 
Na zakończenie spotkania funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego Komendy Wojewódzkiej Policji pokazali uczniom pomieszczenia sądowego aresztu.
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Rejonowej Łódź Górna, Okręgowej Radzie Adwokackiej i Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria

Rejestr zmian dla: Inscenizacja rozprawy karnej dla uczniów szkół podstawowych

Podmiot odpowiedzialny:
Sąd Okręgowy w Łodzi
Wytworzył:
b/d
Opublikował:
Anna Kołakowska
Dokument z dnia:
2018-05-28
Publikacja w dniu:
2018-05-28
Opis zmiany:
Publikacja informacji