Dopalacze tematem symulacji rozprawy w Sądzie Okręgowym w Łodzi

Zagrożenia związane z dopalaczami były tematem spotkania z gimnazjalistami, które odbyło się 17 listopada 2017 roku w łódzkim Sądzie Okręgowym. Niemal stu uczniów z trzech łódzkich szkół obserwowało inscenizację rozprawy karnej i wysłuchało wykładu policjanta.  
 
W inscenizowanej rozprawie oskarżoną była 17-letnia Daria, której zarzucono, że poczęstowała dopalaczami kolegę, także 17-letnego Daniela, czym naraziła go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia oraz rozstrój zdrowia. Z zeznań Daniela wynikało jednak, że sam poprosił koleżankę o dopalacze, a Daria przed sądem bardzo żałowała, że mu je udostępniła. 
 
W głosach stron prokurator domagał się orzeczenia kary 2 lat pozbawienia wolności, obowiązku świadczenia w wysokości 5 tys. zł na rzecz MONAR oraz zapłaty 10 tys. zł dla pokrzywdzonego. Obrońca podkreślała, że oskarżona kontynuuje terapię odwykowa, a przed sądem wyraziła skruchę. Poprosiła sąd o wymierzenie kary z warunkowym zawieszeniem i nadzór kuratora. Po naradzie, w której uczestniczyli także uczniowie, ogłoszono wyrok: 1 rok ograniczenia wolności z obowiązkiem pracy na cele społecznie użyteczne w wymiarze 40 godzin w miesiącu oraz 15 tys. zł odszkodowania na rzecz pokrzywdzonego.
 
W składzie orzekającym inscenizowanej rozprawy byli SSO Paweł Sydor, SSO Izabela Kowalska i Jadwiga Oleszczyk-Stremel. Oskarżycielem była Małgorzata Fiszer-Sieroń z Prokuratury Okręgowej w Łodzi, a obrońcą - adwokat Maria Janik. W role oskarżonego, pokrzywdzonego i protokolanta wcielili się: Monika Papież, Daniel Henczel i Małgorzata Śliwińska (XVIII Wydział Karny Sądu Okręgowego w Łodzi). Funkcjonariusze Sekcji I Wydziału Konwojowego KWP doprowadzili oskarżoną na inscenizowana rozprawę. 
 
Oprócz udziału w symulacji rozprawy uczniowie spotkali się ze st. sierż. Michałem Dłubkiem z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, który mówił m.in. o degradującym wpływie dopalaczy na zdrowie oraz o uregulowaniach prawnych związanych z substancjami psychoaktywnymi. 
 
Za pomoc w przygotowaniu symulacji i spotkania z uczniami Sąd Okręgowy dziękuje: Prokuraturze Okręgowej w Łodzi, Okręgowej Radzie Adwokackiej, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi i Komendzie Miejskiej Policji w Łodzi.

Pliki do pobrania

Galeria